Jak obvykle probíhá první sezení s psychologem / psychoterapeutem
S klienty pracujeme v různé délce v souladu s tím, jak se vzájemně dohodneme a dokud je spolupráce pro klienta prospěšná. Práce s jedinci může trvat krátkodobě po několik sezení vhodných pro ujasnění si své situace se zaměřením na konkrétní problém, přes střednědobou práci v dimenzi měsíců pro získání hlubšího pohledu do svého fungování až po dlouhodobou práci v řádu let, která přináší také hlubší osobnostní změny. Obvyklá frekvence setkání bývá 1x za 1-2 týdny.
Psychologické poradenství
Psychoterapie
Dlouhodobá psychoterapie je úroveň pomoci, při které terapeut pomáhá klientovi orientovat se hlouběji v sobě samém. Záměrem je hledání a zvědomování souvislostí současných obtíží klienta s jeho životními zkušenostmi z minulosti, často z dětských let. Terapeut klientovi pomáhá znovu otevřít problematické momenty z jeho minulosti, pomáhá mu uvědomit si a bezpečně prožít zasuté, problematické emoce a uvolnit tak více sil pro současný život.
Párové poradenství a psychoterapie
Fyzioterapie
Fyzioterapie se zaměřuje na pohybový systém a léčbu jeho poruch. Mění a upravuje fyzické projevy obtíží, které jsou často doprovázené tělesnou bolestí. Pohybový systém je řízen naší vůlí. Nemá jiné možností, než se bránit tím, že nám působí bolest. Každá porucha funkce vyvolá zvýšené napětí. Poruchou funkce rozumíme blokádu – vnímáme ji jako omezenou pohyblivost v určitém směru, hypermobilitu – vzniká přetěžováním velkým rozsahem pohybu, nebo déletrvající nepohodlnou polohu způsobenou statickým přetěžováním. Zvýšené napětí je varovným signálem – bolest se stává signálem přetížení. V tomto stádiu mluvíme o reverzibilní, tzv. vratné poruše, pokud zanecháme škodlivých návyků. Upravuje se i tenze. K odstranění blokád a úpravě pohybových návyků může významnou měrou pomoci fyzioterapeutická péče. Fyzioterapeut využívá svého zraku, hmatu, naslouchání, zaměřené komunikace a vedení pohybu jako nástrojů k vyšetření a následnému ovlivnění obtíží pohybového aparátu. Cílem společné práce je najít a odstranit důvod obtíží nebo vytvořit nové podmínky pro pohyb, bolesti zmírnit a dalším předejít. Je to společný proces klienta a terapeuta, plynoucí a měnící se v čase. Odpovědnost a aktivní účast na straně klienta je základním kamenem efektu terapie. Obvyklá délka terapie bývá kolem 3-6 setkání. Je možné navázat docházkou do cvičební skupiny.
Psychosomatická péče ve spolupráci psychologa / psychoterapeuta s fyzioterapeutem
Práce s psychosomatickými obtížemi klade značné nároky na spolupráci více odborníků z různých oblastí péče, např. lékaře s psychologem, fyzioterapeuta s psychoterapeutem. Důležitá je vzájemná důvěra mezi odborníky i důvěra klienta v to, že klíč k jeho problémům leží někde uprostřed, v jakémsi průniku těchto rovin. V našem týmu to prakticky to znamená, že daný klient chodí na fyzioterapii a zároveň začne chodit i na psychoterapii, někdy i naopak. V některých případech je podstatné o průběhu terapií u takového klienta cíleněji diskutovat na intervizních setkáních týmu a ujasňovat si, jakým směrem se terapie ubírá.
Body-psychoterapie
Co je to psychoterapie zaměřená na tělo?
(z anglického originálu Evropské asociace pro psychoterapii zaměřenou na tělo, European Association for Body-Psychotherapy, EABP, http://eabp.org/)
Psychoterapie zaměřená na tělo (v angl. originále Body-Psychotherapy) je směr psychoterapie, který má svou tradici, historii i soubor znalostí postavených na přesvědčivých teoretických základech. Mezi ně patří i explicitní teorie o vztahu mysli a těla, která řeší komplikované spolubytí jednoty těla a mysli, neboli tělesného, duševního a duchovního aspektu lidské existence. Základním předpokladem, z něhož psychoterapie zaměřená na tělo vychází, je to, že tělo odráží celost osoby. Tělo neznamená pouhou schránku (soma) oddělenou od mysli (psyché); obě složky jsou funkčními a interakčními aspekty lidské bytosti jako celku. Mnoho psychoterapeutických směrů se s tímto tématem potýká; psychoterapie zaměřená na tělo jej považuje za fundamentální.
V psychoterapii zaměřené na tělo se uplatňuje specifický terapeutický přístup, který zahrnuje techniky dotyku, pohybu a dýchání, i když nikoli bezpodmínečně. Na rozdíl od jiných medicínských technik, které též pracují s pohybem nebo dotykem, jde v psychoterapii zaměřené na tělo o proces spojování duševně-tělesných projevů sloužící k obnovení rytmického a harmonického charakteru základních životních aktivit, k prohloubení většího kontaktu se sebou, s druhými a se světem. Stejně jako u jiných psychoterapeutických směrů, i v psychoterapii zaměřené na tělo existuje mnoho různých a někdy dosti odlišných přístupů.
Psychoterapie zaměřená na tělo je také vědou, jež se vyvíjela během posledních 70 let na základě výsledků výzkumů v biologii, antropologii, etologii, neurofyziologii, neuropsychologii, vývojové psychologii, neonatologii a v perinatálních studiích; zároveň těžila i ze svých vlastních zkušeností a zjištění.
Psychoterapie zaměřená na tělo byla vědecky ověřena Evropskou asociací pro psychoterapii (The European Association for Psychotherapy, EAP) a mnohé modality uvnitř tohoto psychoterapeutického přístupu byly také vědecky ověřeny. Psychoterapie zaměřená na tělo je považována za směr patřící do hlavního proudu psychoterapie.
Vymezení práce psychoterapeuta zaměřeného na tělo (v angl. originále Body-Psychotherapist; odhlasováno a přijato na 3. kongresu EABP v Lindau, září 1991).
Psychoterapeut přímo či nepřímo pracuje s osobou jako základním ztělesněním mentálního, emočního, sociálního a duchovního života; při tom podporuje jak vnitřní seberegulační procesy, tak i přesné vnímání vnější reality.
Psychoterapeut svou prací umožňuje odcizeným aspektům osoby stát se vědomými, uznanými a integrovanými částmi bytostného já (self).
Aby usnadnil tento přechod od odcizeného k celostnímu, měl by psychoterapeut mít následující kvality:
- Intuitivní povědomí (bdělost) o zdravém lidském vývoji a reflexivní porozumění tomuto vývoji
- Znalosti odlišných vzorců nevyřešených konfliktů z dětství s jejich specifickými chronickými rozštěpeními v mysli a v těle.
- Schopnost udržet konzistentní referenční rámec a diferencovanou citlivost k souvztažnosti mezi:
- znaky organizmu indikujícími vegetativní pohyb (flow), svalovou hyper- a hypotenzi, energetické bloky, energetickou integraci, pulzaci a fáze vzrůstajícího a přirozeného seberegulačního fungování, a
- fenomény psychodynamických procesů přenosu, protipřenosu, projekce, obranné regrese, kreativní regrese a různých druhů odporu.
Body-terapeutická práce ve skupině
Biosyntéza
Biosyntéza znamená „integrace života“. Jde o moderní přístup v psychoterapii založený na celistvém spojení poznatků západní psychologie, učení W. Reicha o psychosomatických blocích, koncepce ego- analýzy. Čerpá z perinatální psychologie, embryologie a neurověd, je inspirována také východním učením o energetických drahách. Zakladateli jsou manželé David Boadella a Silvie Boadella. Oba žijí v současnosti ve švýcarském Heidenu, sídlu Mezinárodního institutu Biosyntézy. Základem biosyntézy je důraz na integraci tří základních životních procesů: pohybového či tělového, prožitkového či emočního a kognitivního či mentálního. Pohybový se projevuje svalovým napínáním a uvolňováním, mentální skrze vnímání, myšlenky a představy a emoční skrze pocity a jejich spojení s útrobními orgány.
Jak psychoterapie metodou biosyntézy probíhá?
V psychoterapeutické práci se kromě obvyklého rozhovoru užívá také práce s pohybem, dotekem, dechem, imaginací, někdy také sny, kreslením či tancem. Po uvolnění emočních či tělových bloků je důraz kladen na opětovné sladění základních životních procesů. Cílem je dosažení mentální a emoční rovnováhy, přiměřeného svalového napětí, vyváženosti a harmonie jak v těle, tak ve vztazích a širším životě. Základními hodnotami v terapeutickém procesu jsou kontakt a bezpečí. (citováno z www.biosynteza.cz)
Integrativni body-psychoterapie
Viz Odborné články.